forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

CCM pe ramura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mirela_cop

Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/02/2012
Varsta : 38

MesajSubiect: CCM pe ramura   Dum Feb 19, 2012 9:55 pm

Sunt titulara la un liceu, unde s-au redus 2 posturi. S-a semnat prin decembrie un CCM pe ramura de invatamant, unde la art.26 se precizeaza ca gravidele,incepand cu luna a V-a, intra in evaluare doar daca este unicul post in scoala. Desi sunt insarcinata si mai sunt 5 posturi, am intrat in evaluare si mi s-a redus postul. Raspunsul a fost acela ca, daca in Legea Educatiei nu se precizeaza nimic de gravide, aceasta inseamna ca ele trebuie sa intre in evaluare, iar art. din CCM se anuleaza de drept(in cf. cu art. 97 din acelasi CCM: orice prevedere care contravine legilor in vogoare, devine nula de drept).
1. Eu stiam ca daca nu se precizeaza o categorie in lege, CCM o poate introduce, atata timp cat exista avataje pentru angajat.
2. Daca e asa cum spun ei, asta inseamna ca au semnat cu buna stiinta un contract care contine un articol ce contravine din start legii? Nu e putin cam...ilegal? Sau legile sunt facute ca sa fim bataia de joc a angajatorului?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

CCM pe ramura
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Alte probleme juridice specifice salariaţilor din învăţământ (întrebări, sugestii, reclamaţii)-
Mergi direct la: