forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Restrangere de activitate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
tetra

Puncte : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 06/01/2010

MesajSubiect: Restrangere de activitate   Mier Ian 06, 2010 11:41 pm

Buna ziua,
As dori sa imi raspundeti la o intrebare inlegatura cu acest subiect.
Sunt profesor titular in orasul de resedinta al judetului. Eu insa locuiesc in alt oras la o distanta de 30de km si in anul scolar 2008-2009 la o scoala din orasul unde locuiesc, a fost scos un post la pretransfer. Ca sa pot sa ocup acest post, am facut o cerere de restrangere de activitate, deoarece cei care luau primii posturile, erau cei care aveau restrangere de activitate. In momentul in care am participat la sedinta comuna de pretransfer, mi sa spus ca acel post nu poate fi ocupat, deoarece exista un profesor care are o hartie data cu 5 ani in urma, prin care era titularizat si pe acest post (postul a fost scos in urma iesirii la pensie a cadrului didactic titular). Anul trecut am facut din nou cerere de restrangere pentru a putea ocupa cateva ore care erau disponibile in orasul unde locuiesc. In acest an nu mai vreau sa fac cerere de restrangere de activitate, deoarece orele sau redus si nu mai am pe ce ore sa vin. La scoala la care sunt titulara, trebuie sa se dea totusi o restrangere de activitate deoarece suntem 3 titulare pe o catedra si jumatate. Directorul mi-a spus ca as putea sa intru eu automat in restrangere pentru ca am solicitat asta in anii trecuti. Daca ar fi sa se faca concurs de dosare (conform Statutului cadrului didactic si confoprm metodologiei de miscare a personalului didactic) eu am cel mai mare punctaj, deci nu eu as intra in restrangere de activitate. Am citit Legea invatamantului si Statutul cadrului didactic, dar nicaieri nu scrie ca, daca ai facut intr-un an cerere si nu s-a rezolvat restrangerea, in anul urmator tot tu intri in restrangere de activitate. Va rog frumos daca puteti sa imi dati un raspuns in aceasta privinta.
Va multumesc, si va urez Un an nou cu sanatate!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   Mier Ian 06, 2010 11:58 pm

Dupa parerea mea, aveti dreptate. Nu are relevanta cererea facuta intr-un an anterior. Asteptam si alte pareri !
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
costi_52

Puncte : 4
Data de inscriere : 06/01/2010

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   Joi Ian 07, 2010 12:51 am

Din moment ce a trebuit să faceţi cerere şi în anul următor, rezultă că prima cerere şi-a pierdut valabilitatea. În concluzie, nici cererea de anul trecut nu mai poate fi valabilă anul acesta. Mai mult, în fiecare an şcolar, ministerul stabileşte calendarul mişcării personalului didactic din învăţământul preuniversitar, în care sunt prevăzute datele până la care se pot depune cererile.
Sus In jos
Cecilia

Puncte : 2
Data de inscriere : 07/01/2010

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   Joi Ian 07, 2010 5:20 am

Luand in considerare ce ne asteapta pe viitor, va sfatuiesc sa nu renuntati la postul pe care il aveti. Cititi metodologia miscarii si gasiti o alta cale. Am facut o miscare de genul acesta si am ramas fara post 10 ani (titulara fara post).
Sus In jos
alina

Puncte : 1
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   Dum Ian 17, 2010 6:02 am

Am si eu o nedumerire referitoare la restrangerea de activitate ce urmeaza a se face in aceasta primavara, dar care va fi efectiva incepand cu 1 septembrie 2010. In scoala in care lucrez sunt doua colege care se afla in CIC, urmand a reveni in activitate in lunile iunie, respectiv iulie. Care sunt prevederile legale? Isi vor intocmi dosarele alaturi de celelalte cadre didactice din catedra, avand in vedere ca si ele vor fi in activitate la 01.09.2010 sau sunt scutite de catre lege pentru ca sunt in CIC la date intocmirii fiselor cu punctaje in vederea restrangerii de activitate.
Pana acum am auzit de la colegii din tara diferite variante, legea fiind interpretata si aplicata diferit in anumite judete fata de altele. Recunosc ca nu stiu care e legea care prevede aceasta exceptie, dar daca ati citit-o dumneavoastra imi puteti spune daca are precizari clare in aceasta directie sau este interpretabila (ca multe alte legi din Romania).
Sus In jos
Cecilia

Puncte : 2
Data de inscriere : 07/01/2010

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   Dum Ian 17, 2010 6:22 am

Daca este in CIC nu se atinge nimeni de post.. nu mai stiu unde apare, o sa caut daca nu va raspunde cineva mai repede.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Restrangere de activitate   

Sus In jos

Restrangere de activitate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic de predare-
Mergi direct la: