forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
stefanny

Puncte : 20
Reputatie : 0
Data de inscriere : 06/01/2010

MesajSubiect: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Joi Ian 07, 2010 12:40 am

In 2010 mai este posibila promovarea personalului didactic auxiliar in trepte profesionale ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Joi Ian 07, 2010 12:45 am

La prima vedere, in conditiile art. 7-8 din L. 330/2009. Sunt si aici probleme de interpretare...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
mmmmm

Puncte : 1
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Lun Ian 11, 2010 8:19 am

Se poate ca intr/o scoala cu 22 de clase sa beneficieze de indemnizatie de conducere atat secretara, cat si contabilul?
Care este procedura prin care se acorda aceasta indemnizatie? Va multumesc!
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Lun Ian 11, 2010 8:10 pm

mmmmm a scris:
Se poate ca intr/o scoala cu 22 de clase sa beneficieze de indemnizatie de conducere atat secretara, cat si contabilul?
Care este procedura prin care se acorda aceasta indemnizatie? Va multumesc!

In functie de incadrare. Probabil, incadrarea este facuta pentru secretar sef/contabiul sef. Ar trebui sa existe hotarari ale CA si/sau decizii ale directorului.
Sus In jos
stefanny

Puncte : 20
Reputatie : 0
Data de inscriere : 06/01/2010

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Lun Ian 11, 2010 9:58 pm

sinvlex a scris:
La prima vedere, in conditiile art. 7-8 din L. 330/2009. Sunt si aici probleme de interpretare...

Am citit cele doua articole indicate de dumneavoastra. Cu privire la prevederile art. 7 si art. 8 alin. 1, vreau sa va intreb daca produc efecte, avand in vedere prevederile art. 22 din OUG 34 / 2009, privind suspendarea concursurilor pe posturile vacante.

De asemenea, as vrea sa ma lamuriti cu privire la sensul prevederilor art. 8 alin. 6, referitor la stabilirea criteriilor de evaluare a performanțelor profesionale individuale prin Hotarare de Guvern. Trebuie sa steptam o astfel de hotarare referitoare la criterii pentru a putea face promovari prin transformarea posturilor in 2010 ? Ce alta solutie imi puteti sugera pentru a realiza o promovare legala a unor persoane ?

Multumesc !
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   Lun Ian 11, 2010 10:44 pm

stefanny a scris:
sinvlex a scris:

Am citit cele doua articole indicate de dumneavoastra. Cu privire la prevederile art. 7 si art. 8 alin. 1, vreau sa va intreb daca produc efecte, avand in vedere prevederile art. 22 din OUG 34 / 2009, privind suspendarea concursurilor pe posturile vacante.

De asemenea, as vrea sa ma lamuriti cu privire la sensul prevederilor art. 8 alin. 6, referitor la stabilirea criteriilor de evaluare a performanțelor profesionale individuale prin Hotarare de Guvern. Trebuie sa steptam o astfel de hotarare referitoare la criterii pentru a putea face promovari prin transformarea posturilor in 2010 ? Ce alta solutie imi puteti sugera pentru a realiza o promovare legala a unor persoane ?

Multumesc !

Greu de raspuns.

L. 330 spune ca angajarea, promovarea şi avansarea personalului contractual pe funcţii, grade sau trepte profesionale şi gradaţii se fac potrivit prevederilor din statute sau alte reglementări proprii sau, în cazul în care nu există o reglementare proprie, se aplică prevederile art. 7 şi 8 din anexa nr. I.
OUG 34 spune ca pentru posturile din sistemul de învatamânt de stat, urmarirea încadrarii în procentul de maxim 15% se realizeaza la nivelul întregului sistem de învatamânt de stat, în conditiile stabilite prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii.
Daca putem considera prevederea din OUG 34 ca reglementari proprii, ar putea avea prioritate acestea. Ramane de vazut.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE   

Sus In jos

PROMOVAREA IN TREPTE PROFESIONALE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic auxiliar-
Mergi direct la: