forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Distribuiti | 

Profesor in invatamantul prescolar si primar

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
camelia

Puncte: 4
Reputatie: 0
Data de inscriere: 07/01/2010

MesajSubiect: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Sam Ian 09, 2010 5:19 am

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: Sunt absolventa a Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, specializarea Pedagogia Invatamantului primar si prescolar, promotia 2008.( ciclul Bologna I), lucrez in invatamantul prescolar. Cum voi fi incadrata si salarizata incepand cu 1.01.2010? La fel ca si colegii din invatamantul gimnazial absolventi Bologna I ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte: 134
Reputatie: 15
Data de inscriere: 05/01/2010

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Lun Ian 11, 2010 3:59 am

Profesor pentru invatamantul primar.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
camelia

Puncte: 4
Reputatie: 0
Data de inscriere: 07/01/2010

MesajSubiect: Profesor in invatamantul primar si prescolar   Lun Ian 11, 2010 3:08 pm

Profesor I sau Profesor II?
Sus In jos
cristinab

Puncte: 2
Reputatie: 1
Data de inscriere: 12/01/2010

MesajSubiect: Profesor pentru invatamantul primar sau institutor?   Mar Ian 12, 2010 3:17 am

Am absolvit Colegiul de institutori - lb. franceza si ciclul I Bologna , romana-franceza. Sunt invatatoare si sunt incadrata ca institutor I. De la 1 Ianuarie cum voi fi incadrata , ca profesor sau ca institutor?
Sus In jos
ionella

Puncte: 6

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mar Ian 12, 2010 3:19 am

Am vazut ca absolventii de liceu pedagogic care urmeaza o facultate cu profil pedagogic sunt incadrati ca profesor invatamantul primar si rescolar. Intrebarea mea este ce se intelege prin aceste studii superioare in profilul pedagogic? Eu sunt absolventa de liceu pedagogic si urmeaza anul acesta sa imi iau licenta in finante. Cu modulul pedagogic pot preda discipline economice. Asta inseamna ca daca raman in invatamantul prescolar voi fi incadrata profesor invatamant prescolar?
Sus In jos
ionella

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mar Ian 12, 2010 3:25 am

Am vazut ca absolventii de liceu pedagogic care urmeaza o facultate cu profil pedagogic sunt incadrati ca profesor invatamantul primar si rescolar. Intrebarea mea este ce se intelege prin aceste studii superioare in profilul pedagogic? Eu sunt absolventa de liceu pedagogic si urmeaza anul acesta sa imi iau licenta in finante. Cu modulul pedagogic pot preda discipline economice. Asta inseamna ca daca raman in invatamantul prescolar voi fi incadrata profesor invatamant prescolar?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mar Ian 12, 2010 4:07 pm

camelia a scris:
Profesor I sau Profesor II?

Dupa parerea mea, profesor I. Dar sunt multe controverse in acest sens, din cauza neconcordantelor legii.
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mar Ian 12, 2010 4:08 pm

ionella a scris:

E o mare nebuloasa sintagma "profil pedagogic". Sindicatele au cerut oficial explicatii de la minister. In principiu, logica dumneavoastra este corecta.
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Joi Ian 14, 2010 2:25 am

Raspuns pentru ducagigelino

Institutor I
Sus In jos
cristinab

MesajSubiect: Profesor pentru invatamantul primar sau institutor?   Joi Ian 14, 2010 2:29 am

Puteti sa-mi raspundeti si mie la intrebare? Cum voi fi platita de la 1 Ianuarie, profesor sau institutor?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Joi Ian 14, 2010 2:43 am

cristinab a scris:
Am absolvit Colegiul de institutori - lb. franceza si ciclul I Bologna , romana-franceza. Sunt invatatoare si sunt incadrata ca institutor I. De la 1 Ianuarie cum voi fi incadrata , ca profesor sau ca institutor?

Daca studiile universitare absolvite (romana-franceza) sunt in profil pedagogic, ar trebui sa fiti incadrata ca profesor pentru invatamant primar. Sintagma "profil pedagogic" prevazuta de lege nu este suficient de clara, de aceea FSLI a solicitat lamuriri ministerului.
Sus In jos
georgianast

Data de inscriere: 19/01/2010

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mar Ian 19, 2010 11:47 pm

Am absolvit liceul pedagogic urmat de o facultate cu specializarea psihologie.Va rog,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui sa fiu incadrata incepand cu 1 ian 2010?Multumesc.
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mier Ian 20, 2010 6:03 pm

pe ce functie sunteti incadrata acum?
Sus In jos
georgianast

Data de inscriere: 19/01/2010

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Mier Ian 20, 2010 9:38 pm

institutor I
Sus In jos
constanta nistor

Puncte: 3
Data de inscriere: 23/01/2010

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Sam Ian 23, 2010 9:38 pm

Buna ziua!

Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit si sper ca ma veti ajuta si pe mine sa inteleg cum voi fi incadrata de la 1 ianuarie 2010.
Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2020? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!
Sus In jos
Cristina Barabas

Puncte: 12
Data de inscriere: 18/01/2010
Varsta: 43
Localizare: Scoala Lumina

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Sam Ian 23, 2010 11:09 pm

Am vazut astazi proiectul propus de minister si mi se pare culmea absurdului!
Am sa ma refer numai la anexa 2, cea pe care am studiat-o mai bine pentru ca aceasta anexa exclude de la incadrarea ca profesor a unor absolventi de facultate in specializari care nu sunt considerate in "profil pedagogic". Este vorba de anumite specializari( sunt prea multe ca sa le enumar aici) din domenii ca: sociopsihopedagogie, stiinte politice, stiinte social-politice, stiinte administrative, filologie, economic, relatii internationale, jurnalistica, stiintele comunicarii, drept, comunicare si relatii publice, stiinte juridice, asistenta sociala.
In acelasi timp, acest proiect de act normativ, considera ca fiind in "profil pedagogic" (si aici voi face tot o enumerare scurta), urmatoarele domenii/specializari:
-Sociologie/Antropologie;
-Sociologie/Politici sociale;
-Arhivistica;
-Arta teatrala/Regie/Actorie
-Arta teatrala/Teatru/Coregrafie;
Arta si metodologia spectacolului;
etc
Astept pareri....
Sus In jos
ionella

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Sam Ian 23, 2010 11:16 pm

Cristina, unde ai citit aceasta anexa? Da un link ceva pentru ca sunt si eu interesata. Din exemplele pe care le dai acolo imi dau seama ca se va fce o mare nedreptate si ca multi vor fi cei revoltati. Sa vedem daca lucrurile vor ramane asa.
Sus In jos
constanta nistor

Puncte: 3
Data de inscriere: 23/01/2010

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Dum Ian 24, 2010 2:16 am

constanta nistor a scris:
Buna ziua!

Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit si sper ca ma veti ajuta si pe mine sa inteleg cum voi fi incadrata de la 1 ianuarie 2010.
Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2010? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Dum Ian 24, 2010 3:25 am

georgianast a scris:
institutor I

dupa parerea mea, profesor invatmant primar (daca facultatea de psihologie este considerata in profil pedagogic).
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Dum Ian 24, 2010 3:27 am

constanta nistor a scris:
Buna ziua!

Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2020? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!

Sincer, nu stiu ce se intelege exact prin Institutul Pedagogic Superior, Facultatea de Invatamant Pedagogic. Sunt considerate studii superioare de scurta durata?
Sus In jos

Profesor in invatamantul prescolar si primar

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum ::  ::  :: -