forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Vechimea in invatamant

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Cap Gheorghe

Puncte : 8
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010

MesajSubiect: Vechimea in invatamant   Dum Ian 17, 2010 8:22 am

In perioada 1982-1987 am fost angajat ca pedagog scolar , timp in care am absolvit Facultatea de Matematica la F.F. Angajarea mea s-a facut in conditiile legii 6/1969. Din 1987 pana in prezent lucrez ca profesor de matematica la acelasi liceu. Ce vechime in invatamant am?(nu ma refer la vechimea in munca)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Dum Ian 17, 2010 7:42 pm

Vechimea acumulata ca profesor+vechimea acumulata ca pedagog.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
Cap Gheorghe

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Lun Ian 18, 2010 6:19 am

Multumesc pentru raspuns. Exact asa gandesc si eu, insa conducerea scolii refuza sa recunoasca perioada cand am lucrat ca pedagog ca fiind vechime in invatamant, motivand din Normele de aplicare a Statutului personalului didactic aprobate prin OM. cu nr. 954/1969 cum ca se considera vechime in invatamant "Timpul lucrat intr-o functie didactica ajutatoare: pedagog scolar (supraveghetor de ordine sau "educator" la scolile profesionale), laborant scolar, bibliotecar scolar sau tehnician in unitati scolare din invatamantul obligatoriu de cultura generala, liceal, profesional si tehnic, daca in perioada cat a ocupat aceste functii indeplinea conditiile de studii de specialitate prevazute in Statutul personalului didactic pentru ocuparea unei functii didactice de predare". Ce intelegeti de aici? As dori parerea dvs. pentru ca intentionez sa merg mai departe si sa-mi cer drepturile.
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Lun Ian 18, 2010 7:45 am

Parerea mea este aceea ca trebuie sa vi se recunoasca aceasta perioada ca vechime in invatamant. Invocati si prevederile art. 139 din L. 128/1997. Cele doua acte normative trebuie corelate.
Sus In jos
Cap Gheorghe

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Lun Ian 18, 2010 7:55 am

Va referiti la aliniatul (3) din Art. 139?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Lun Ian 18, 2010 8:03 am

Ma refer la intreg articolul. E o chestiune de logica si de interpretare. Daca li recunoaste vechimea persoanelor provenite din alte sectoare de activitate, cu atat mai mult li se recunoaste celor care au lucrat chiar in invatamant. De fapt, in cazul dumneavoastra avem de-a face cu o falsa problema. Dumneavoastra ati lucrat in invatamant, deci n-ar trebui sa fie nevoie de o recunoastere a vechimii.
Sus In jos
Cap Gheorghe

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Lun Ian 18, 2010 11:19 pm

Multumesc pentru raspuns. As mai dori sa stiu, in cazul in care inspectoratul (sau ministerul daca e cazul) imi va recunoaste si cei 5 ani ca vechime in invatamant, as avea 27 ani vechime in invatamant cu grad didactic I din 1999. Voi beneficia de :
- reducerea normei didactice la 16 ore conform art.45 din legea 128/1997?
- indreptarea erorilor de salarizare (incadrare) in cartea de munca?
Pe ce perioada in urma as putea primi drepturile salariale si ce legi (articole) reglementeaza acest lucru?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   Mar Ian 19, 2010 10:07 pm

1. da

2. pe o perioada de maxim 3 ani :

Art. 283. [termenele de prescripţie extinctivă] - CODUL MUNCII
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului.
Sus In jos
Cap Gheorghe

MesajSubiect: vechime in invatamant   Lun Mar 01, 2010 6:26 am

Tocmai am primit raspunsul ISJ Bihor referitor la cererea de recunoastere a celor 5 ani lucrati ca pedagog, ca vechime in invatamant.
Raspunsul negativ pare a fi copie dupa raspunsul dat cererii mele de catre conducerea scolii. In sensul ca:
"In temeiul prevederilor art. 5, 9 si 175 din Legea nr. 6/1969 si ale Ordinului Ministrului Educatiei si invatamantului nr.954/1969 cu modificarile si completarile ulterioare, la data incadrarii d-voastra in functia de profesor, respectiv 01.11.1987, perioada 1982-1987 cand ati ocupat functia didactica ajutatoare de pedagog scolar avand studii medii - respectiv liceu industrial, nu a putut fi considerata vechime (stagiu) in invatamant pentru stabilirea drepturilor salariale, deoarece in aceasta perioada nu indeplineati conditiile de studii de specialitate prevazute in Statutul personalului didactic pentru ocuparea unei functii didactice de predare."
...........................................................................................................................................
"Ca urmare a celor aratate mai sus, in temeiul tuturor reglementarilor legale invocate, perioada 1982-1987 cand ati ocupat functia didactica ajutatoare de pedagog scolar avand studii medii-respectiv liceu industrial, poate fi recunoscuta vechime in invatamant pentru stabilirea drepturilor salariale ale functiei de profesor, numai daca la incadrarea in functia de pedagog aveati deja absolvite studiile care sa va permita ocuparea unei functii didactice de predare."
Nu inteleg cum de mi se invoca in continuare o lege abrogata si nu tin cont de Legea 128/1997... Sunt hotarat sa ma adresez instantei de judecata. Ce sansa de reusita credeti ca am?
Sus In jos
Cap Gheorghe

MesajSubiect: Vechimea in invatamant. Discriminare?!   Lun Mar 01, 2010 8:13 am

Este inadmisibil ca aceeasi lege sa se aplice dupa bunul plac al unora!
Coleg de-al meu, insa in alta scoala din oras, care a urmat ca si mine cursurile facultatii la FF aproximativ in aceeasi perioada, angajat atunci ca profesor suplinitor (deci fara diploma de studii) este normat corect, beneficiind inca de la inceput de vechime recunoscuta in invatamant...
Eu, care am lucrat ca pedagog scolar, adica ocupand o functie didactica auxiliara in perioada 1982-1987 nu am aceleasi drepturi?! Oare cum e posibil?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vechimea in invatamant   

Sus In jos

Vechimea in invatamant
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic de predare-
Mergi direct la: