forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Facultate in "profil pedagogic"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Cristina Barabas

Puncte : 12
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Scoala Lumina

MesajSubiect: Facultate in "profil pedagogic"   Dum Ian 17, 2010 11:25 pm

Legea care reglementeaza noua incadrare a institutorilor ca profesori in invatamantul primar foloseste sintagma" Facultate in profil pedagogic".
Care sunt in Romania facultatile cu profil pedagogic?
Cele care pregatesc profesori!
Care facultati pregatesc profesori?
Cred ca [b]toate facultatile pregatesc profesori[/b], pentru ca orice absolvent de facultate, daca urmeaza Modulul psihopedagogic poate preda o anumita disciplina scolara (conform Centralizatorului).
Aici va rog sa-mi explicati daca am dreptate:
Un absolvent de istorie sau geografie, care la ciclul primar are 1 ora pe saptamana in specialitatea lui are sansa mai mare de a fi incadrat profesor in primar decat un absolvent de drept + Modul psihopedagogic, care preda tot 1 ora pe saptamana in specialitatea lui (cultura civica-Cf Centralizatorului). De ce?
Pentru ca istoria, geografia...etc, vor fi considerate PROBABIL mai in "profil pedagogic " decat dreptul, economia etc.
Asa vom ajunge la situatii aberante ca anumiti profesori sa poata fi profesori ORIUNDE dar nu in primar, chiar daca sunt si absolventi ai liceului pedagogic....
Eu, spre exemplu am teminat Liceul pedagogic, facultatea de drept, master in management educational, Modul psihopedagogic. Asa ca pot preda ca profesor la scoala postliceala, la liceu sau in gimnaziu..
Va intreb: cum voi fi incadrata in primar?
PS Imi amintesc ca legiuitorul in motivarea legii spunea ceva de eliminarea discriminarii....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Facultate in "profil pedagogic"   Lun Ian 18, 2010 1:41 am

S-a mai raspuns la aceasta intrebare aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] nu era cazul sa deschideti un topic nou.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
Cristina Barabas

Puncte : 12
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Scoala Lumina

MesajSubiect: Re: Facultate in "profil pedagogic"   Lun Ian 18, 2010 3:50 am

Daca am identificat bine raspunsul la intrebarea mea este ca aceasta problema (facultatile cu profil pedagogic) este ca aceasta problema este inca "o nebuloasa" ?! Evil or Very Mad
Am gasit aici o interpretare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Facultate in "profil pedagogic"   Lun Ian 18, 2010 7:42 am

Da, asa este. Cunosc interpretarea la care faceti trimitere si, in mare masura, o sustin, desi contine unele inexactitati si stangacii de interpretare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Facultate in "profil pedagogic"   

Sus In jos

Facultate in "profil pedagogic"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic de predare-
Mergi direct la: