forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Revenire din CIC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lavi_balan

Puncte : 4
Reputatie : 1
Data de inscriere : 18/01/2010

MesajSubiect: Revenire din CIC   Lun Ian 18, 2010 12:46 pm

Sunt profesoara de matematica, in Arad, titulara din 2005. In aprilie 2008 am participat la pretransfer si am luat post la o alta scoala incepand cu 1 sept 2009. Dar, in 18 mai 2008 am nascut si am intrat in concediu de maternitate(inainte de nastere nu am avut nici o zi de medical, deci l-am luat tot dupa), iar din 21 septembrie 2008 am intrat in CIC. Prin urmare la noua scoala nu am predat nici o ora, atata doar ca le-am dus cartea de munca si mi-au dat adeverintele necesare dosarului pentru CIC. As avea cateva intrebari:

1. Am inteles ca as avea dreptul sa mi se plateasca concediului de odihna din vacanta de vara 2008, peste care s-a suprapus concediu de maternitate. Imi puteti spune va rog care este temeiul legal si cum anume trebuie sa procedez. Abia asta seara am aflat de aceasta posibilitate. Este prea tarziu sa cer fostei scoli acesti bani? Eventual si un model de cerere.

2. Daca doresc sa particip in aprilie la pretransfer care ani mi se vor lua in calcul pt punctaj? 2005-2006 si 2006-2007? sau se considera si anul 2007-2008 ca fiind integral, chiar daca din mai am fost in concediu de maternitate?

3. In ideea ca se iau anii 2005-2006 si 2006-2007 dosarul folosit in transferul din 2008 nu mai e valabil? Adeverintele de la scoala in original au ramas la dosar. Trebuie sa o iau iar prin scoli dupa adeverinte sau pot cere la ISJ sa mi se returneze dosarul?

4. Mai este valabila posibilitate de pretransfer de la gimnaziu la liceu? Am inteles ca e nevoi de ceva cursuri de perfectionare in ultimii 5 ani. Eu am terminat masteratul in 2007 si am sustinut si definitivatul tot in 2007. Ajuta la ceva in acest context?

5. Daca se face restrangere de activitate in scoala la care sunt acum titulara pot fi eu trecuta la restrangere, sau am un avantaj ca inca sunt in CIC pana in mai?

6. In cazul in care intru in restrangere partiala de activitate, sa zicem ca imi lipsesc 8 ore, la care sesiune voi participa? Intregirea normei didactice sau restrangere de activitate? Daca iau cele 8 ore in alta scoala, voi fi titular in 2 scoli sau in fiecare an trebuie sa-mi fac dosar pentru cele 8 ore?

7. Concediu pentru cresterea copilului se incheie in mai 2009. Ce ar trebui sa fac? Sincer nu m-as intoarce la catedra pentru 4 saptamani doar sa inchei medii, mai ales ca nu am predat deloc la noua scoala.

8. In perioada vacantei voi beneficia de concediu de odihna? Sau voi fi in activitate toata vacanta?

Va rog sa ma scuzati ca va asaltez cu atatea intrebari, dar fiind singura cu copilul nu imi permite timpul sa fac o gramada de drumuri pe la ISJ si scoala, si as vrea sa merg cu temele gata facute.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
lavi_balan

Puncte : 4
Data de inscriere : 18/01/2010

MesajSubiect: Re: Revenire din CIC   Dum Ian 24, 2010 10:03 am

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Va rog frumos.
Sus In jos
aura

Puncte : 22
Data de inscriere : 28/01/2010

MesajSubiect: Re: Revenire din CIC   Joi Ian 28, 2010 6:39 am

La întrebarea nr. 1 răspunsul este cu siguranţă afirmativ. Ştiu pentru că am fost într-o situaţie similară. Nu am făcut nici un demers, pentru că s-a ocupat secretara şcolii.
La întrebarea7, soluţia ar fi niscaiva concedii medicale pt. d-voastră şi /sau copil- în măsura în care găsiţi un medic maleabil.
La întrebarea nr. 8, cu siguranţă va trebui să mergeţi zi de zi la şcoală. Aşa am mers şi eu, cu copilul de mână- că aşa a fost situaţia!
Cu atât vă pot ajuta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Revenire din CIC   

Sus In jos

Revenire din CIC
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: DESPRE SINDICATE ŞI MEMBRII DE SINDICAT :: Întrebări, sugestii, sesizări-
Mergi direct la: