forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Completarea catedrei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
crinazaha

Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 30/01/2010

MesajSubiect: Completarea catedrei   Sam Ian 30, 2010 9:44 pm

Buna ziua si bine v-am gasit pe acest forum. Felicitari pentru initiativa si multumiri pentru disponibilitatea dvs. de a ne ajuta in problemele noastre.
Situatia care ne preocupa este urmatoarea: in urma reducerilor la minim a orelor din planul cadru, profesorul de lb. engleza (titular, cu peste 25 ani vechime) ramane cu 12 ore. El poate primi ore de desen sau muzica (de exemplu)pentru completarea normei pana la 16 ore, ore pentru care este platit calificat. Da sau nu? Va rugam sa ne spuneti care sunt documentele legislative care precizeaza aceste lucruri. Daca sunt mai multi titulari la o scoala in aceeasi situatie, cine are prioritate? Adica cine ia orele de desen, muzica etc., pentru completarea catedrei si cine trebuie sa-si caute ore la alte scoli?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
IIonescu

Puncte : 5
Reputatie : 1
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Completarea catedrei   Sam Ian 30, 2010 11:48 pm

Consultati metodologia miscarii personalului didactic. Sunt lamurite acolo toate situatiile. Eu am inteles cum se procedeaza, sunt in aceeasi situatie. Ideal ar fi sa gasiti ore in a doua specializare de pe diploma (daca o aveti). Daca sunt mai multe cadre care solicita completarea, se face fisa de punctaj si se hotaraste cine completeaza. Succes.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Completarea catedrei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: DESPRE SINDICATE ŞI MEMBRII DE SINDICAT :: Întrebări, sugestii, sesizări-
Mergi direct la: