forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Obligatia de predare a directorului adjunct

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mamalumi

Puncte : 17
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/01/2010

MesajSubiect: Obligatia de predare a directorului adjunct   Mier Feb 03, 2010 12:32 am

Ma intereseaza daca exista niste normative pentru obligatia de predare a directoriloe adjuncti.Mentionez ca scoala noastra are 2 directori adjuncti si m-ar interesa obligatia lor de predare pentru ca umbla vorba in targ ca cel de al doilea dir. adj. ar trebuie sa presteze 12-14 ore la catedra.Multumiri anticipate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Obligatia de predare a directorului adjunct   Joi Feb 04, 2010 1:26 am

Forma actuala a art. 46 din L. 128/1997:

(1)Personalul de îndrumare si control si directorii unitatilor de învatamânt sunt degrevati, total sau partial, de norma didactica de predare.
(2)Directorii adjuncti au obligatia de a preda efectiv între 2 si 6 ore saptamânal.
(3)Personalul didactic prevazut la alin. (1) si (2) nu poate desfasura activitati didactice în regim de cumul sau plata cu ora.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
mamalumi

Puncte : 17
Data de inscriere : 07/01/2010

MesajSubiect: Re: Obligatia de predare a directorului adjunct   Joi Feb 04, 2010 8:19 pm

si atunci Normele metodologice din HG 19538/1997 nu mia sunt valabile?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Obligatia de predare a directorului adjunct   Lun Feb 08, 2010 12:02 am

Legea are prioritate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
caras_v

Puncte : 1
Data de inscriere : 04/04/2011

MesajSubiect: Re: Obligatia de predare a directorului adjunct   Lun Apr 04, 2011 1:08 am

Exista un numar maxim de ore pe care le poate preda efectiv directorul adjunct?
Multumesc!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Obligatia de predare a directorului adjunct   

Sus In jos

Obligatia de predare a directorului adjunct
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic de predare-
Mergi direct la: