forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege
 
AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 nelamurire

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cristinaligia



Mesaje : 1
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2010

MesajSubiect: nelamurire   Joi Feb 04, 2010 12:30 am

Buna ziua!
Am o nelamurire in privinta situatiei mele la catedra. Eu sunt titular in doua scoli, prin urmare, in cazul unei restrangeri eu voi fi prima vizata. Pe de alta parte, sunt insarcinata si voi intra in concediu de maternitate in vara, inainte de inceperea anului scolar. In acest caz, mai intru la restrangere? Am citit legea si mi se pare putin neclara nespecificand clar ce se intampla in cazul meu. Astept raspunsul d-voastra. Va multumesc.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin
avatar

Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: nelamurire   Joi Feb 04, 2010 1:47 am

Conform metodologiei, cadrele didactice titulare care se încadrează în prevederile art. 101 şi art. 106
alin. (1) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările
şi completările ulterioare nu intră în restrângere de activitate, decât la solicitarea şi cu
acordul persoanelor în cauză, conform art. 13 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 128/1997
privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare.

Art. 106 din Legea nr. 128/1997
(1)Personalul didactic are dreptul la intreruperea activitatii didactice, cu rezervarea postului sau a catedrei, pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 3 ani. De acest drept poate beneficia numai unul dintre parinti sau sustinatorii legali.

Art. 16 - Metodologie
(1) În cazul restrângerii activităţii unei unităţi de învăţământ se respectă
prevederile art. 13 alin. (4) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului
didactic, cu modificările şi completările ulterioare, renunţându-se în ordine la:
a) activitatea prestată prin cumul, prin plata cu ora sau prin suplinire;
b) activitatea prestată de personalul didactic care îndeplineşte condiţiile legale de
pensionare pentru limită de vârstă.
c) activitatea prestată de personalul didactic care solicită plecarea din unitate pe
motivul restrângerii postului în specialitate.
(2) În cazul în care restrângerea de activitate vizează două sau mai multe persoane
de aceeaşi specialitate,
inclusiv cadre didactice titulare în învăţământul preuniversitar
care ocupă funcţii de conducere, îndrumare şi control prin detaşare în interesul
învăţământului, în afara situaţiei prevăzute la art 13 alin. (3) din Legea nr. 128/1997, cu
modificările şi completările ulterioare, se procedează la evaluarea obiectivă sau la
organizarea unui concurs, conform hotărârii consiliului de administraţie, la propunerea
directorului adjunct. Evaluarea, respectiv concursul, se realizează de către o comisie,
numită de inspectorul şcolar general, al cărei preşedinte este inspectorul şcolar de
specialitate. Din
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/
 
nelamurire
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Alte probleme juridice specifice salariaţilor din învăţământ (întrebări, sugestii, reclamaţii)-
Mergi direct la: