forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Prima de nastere copil

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cretulina

Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 08/01/2010

MesajSubiect: Prima de nastere copil   Sam Mar 13, 2010 10:49 pm

Buna ziua! Indraznesc sa pun o intrebare pe acest forum, pentru ca in alta parte nu gasesc pe nimeni sa ma lamureasca. Am nascut in ian. 2010 si am facut cerere scrisa la scoala pentru prima de nastere. Raspunsul a fost , tot in scris, ca nu se poate, pentru ca, citez:
"potrivit OG nr. 1/25.01.2010 art.3 , prin contractele colective si individuale de munca nu pot fi negociate salarii sau alte drepturi de natura salariala care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr.330/2009, deci se pot acorda doar drepturi salariale prevazute de legea mai sus mentionata, nu si drepturi acordate prin Contractul Colectiv de Munca. "
Intrebarea mea este cat este oare valabila aceasta ordonanta, sa mai sper sa o primesc in acesti primi trei ani de la nasterea copilului sau nu Sad .
Multumesc mult!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sinvlex
Admin
Admin

Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

MesajSubiect: Re: Prima de nastere copil   Dum Mar 14, 2010 7:38 pm

In cazul in care contractul colectiv ce va este aplicabil este in vigoare (vorbesc in special de cel la nivel judetean/ISJ), dreptul trebuie acordat (spune aceeasi ordonanta). Nimeni in afara de instanta de judecata nu se poate pronunta cu privire la legalitatea sau nelegalitatea clauzelor unui contrct colectiv de munca.
Contactati sindicatul pentru a va sprijini in eventualitatea unei actiuni in instanta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sinvlex.blogspot.com/

Prima de nastere copil
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Alte probleme juridice specifice salariaţilor din învăţământ (întrebări, sugestii, reclamaţii)-
Mergi direct la: