forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege
 
AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 salarizare directori/directori adjuncti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
dani



Mesaje : 1
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 31/03/2010

MesajSubiect: salarizare directori/directori adjuncti   Mier Mar 31, 2010 9:20 pm

Vă rog să mă lămuriţi în privinţa încadrării şi salarizării directorilor şi directorilor adjuncţi, întrucât este o situaţie confuză în judeţul nostru.Menţionez că sunt dir.adj. la o şcoală din mediul rural.
Care este baza legală a salarizării noastre, fiindcă IŞJ-ul ne spune că am greşit, şi trebuie să ne reîncadrăm(cei care am aplicat prevederile statutului modificat)
Este valabilă Legea 349/2008 din 01.01.2008. în toată ţara, sau numai judeţele pilot din 2005-2007 beneficiază în continuare de prevederile legii şi modificările din statut?
Care este forma actuală şi în vigoare a legii 128/1997 (Statutul)? ISJ-ul ne spune, că noi aplicam vechea formă a legii, şi nu forma modificată prin legea 349/2004. Acelaşi nelămurire există şi în ceea ce priveşte norma didactică a noastră.
E posibil ca directorii şi directorii adjuncţi din judeţele pilot să fie plătiţi într-un fel, iar noi ceilalţi nici în 2010 să nu beneficiem de modul de salarizare a lor?
Dacă chiar aşa este, este o discriminare clară, fiindcă pentru aceeaşi muncă am fost/suntem/vom fi iarăşi plătiţi diferit.
Eu sincer vă spun , nu mai ştiu care este forma /textul în vigoare a legii 128/1997 . Are o formă pt. 7 judeţe, şi alta pentru restul?
Iar conform legii 330/2009 (legea salarizării unice), art. 51, alin. 1 al legii 128/1997 este abrogat începând cu 01.01.2010.
Vă mulţumesc!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
dorae
Moderator
Moderator


Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/03/2010

MesajSubiect: Re: salarizare directori/directori adjuncti   Mier Apr 07, 2010 3:20 am

Salarizarea directorilor se face potrivit anexei nr. 4 pct. 2 si 3 la OG nr. 15/2008.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
 
salarizare directori/directori adjuncti
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Alte probleme juridice specifice salariaţilor din învăţământ (întrebări, sugestii, reclamaţii)-
Mergi direct la: